Cmentarz żydowski w Łobzie – Jüdischer Friedhof in Labes בית קברות יהודי

Cmentarz żydowski w Łobzie

https://goo.gl/maps/uTcUmB6dHjadWAmi9

został założony na początku XX wieku na południe od miasta, na wschodnim brzegu Regi, przy Südring ul. Segala (obecnie ul. Mostowa). Stało się to dopiero po około stu latach od zamieszkania w Łobzie pierwszych rodzin żydowskich, stanowiły one jednak niewielką, liczącą kilkanaście osób grupę. Nie dążyli oni do utworzenia własnego kirkutu i chowali swoich zmarłych na żydowskiej nekropolii w Płotach.W 1812 roku w Łobzie mieszkało już 38 osób wyznania mojżeszowego, które stanowiły około 2% obywateli miasta, co stało się podstawą założenia gminy. W kolejnych latach liczba członków gminy żydowskiej systematycznie się zwiększała – w roku 1840 było ich 90, w połowie wieku około 120. Jednak najliczniejsza była gmina żydowska w roku 1867, kiedy miała 175 członków (3,5% ludności miasta). W latach 70. XIX wieku rozpoczęła się fala emigracji do większych miast. Do roku 1895 liczba Żydów łobeskich zmniejszyła się do 115 osób, a na początku XX wieku, w roku 1905 w mieście było ich już tylko 100. W połowie lat 20. wieku XX gmina liczyła zaledwie 40 członków (0,3% ludności miasta), doszło więc do utworzenia nowej gminy obejmującej także mieszkańców Karwowa i Węgorzyno . Nie powstrzymało to dalszych wyjazdów ludności żydowskiej, szczególnie w latach 30. XX wieku. Łobeski kirkut był otoczony wysokim, kamiennym murem. Przypuszcza się, że pochowano na nim ok. 100 członków gminy. Cmentarz przetrwał okres hitlerowski i II wojnę światową. Obecnie jednak nie zachowały się na tym terenie żadne nagrobki. Jedynym świadectwem jego istnienia jest zachowany starodrzew i plany miasta z lat 30. XX w.

http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Cmentarz_żydowski_(Łobez)

https://goo.gl/maps/mzMaeehcuHNtFkBy7

Kirkut, wg. żydowskiego prawa cmentarz jest miejscem nieczystym. Na grobach nie kładło się kwiatów, uważano je za symbol życia. W rocznicę śmierci bliskich (jarcajt) oraz przed świętem Rosz Ha-szana na nagrobku (macewa) kładziono kamyki i zapalano świece. W Łobzie kirkut, zdewastowany w czasie wojny, został zlikwidowany w połowie lat pięćdziesiątych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cmentarze, Łobeski, Polska, Zachodniopomorskie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *