Klępnica (niem. Glietzig)

– wieś sołecka w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim , w powiecie łobeskim, w gminie Łobez, przy linii kolejowej 202 GdańskStargard, z przystankiem Klępnica. Wieś leży nad południowym brzegiem jeziora Klępnicko. Według danych z 29 września 2014 r. wieś miała mieszkańców 85 mieszkających w 19 domach[3].

W latach 1818–1945 miejscowość administracyjnie należała do Landkreis Regenwalde (Powiat Resko) z siedzibą do roku 1860 w Resku, a następnie w Łobzie i liczyła mieszkańców w roku 1933 – 262, a w roku 1939 – 253[4][5].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Klępnica to niewielka wieś o średniowiecznym rodowodzie (niegdyś należała do rodu Borków). We wsi zachował się w dobrym stanie pałac wzniesiony w XIX w. Groby jego przedwojennych właścicieli (rodziny Splittgerberów) przetrwały na miejscowym, nieużytkowanym już cmentarzu. Pałac posiada dwie kondygnacje, przybudówkę oraz ozdobiony jońskimi kolumnami ryzalit ogrodowy[6].

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łobeski, Polska, Zachodniopomorskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *