Lubieszewo (niem. Güntershagen)

Wieś położona w gminie Złocieniec powiatu drawskiego. W VII-XII wieku istniał na terenie dzisiejszej wsi grodek strażniczy. W 1299 roku włości otrzymał Jakub I Güntersberg, podejrzewany o zabójstwo króla Polski, Przemysła II w Rogoźnie. Od końca XIII wieku Lubieszewo stało się rodową siedzibą rodu von Güntersberg. W 1320 roku książę Warcisław IV przekazał wieś klasztorowi Augustianek w Pyrzycach. W kolejnych wiekach wieś jest w rękach rodu von Güntersberg. Byli w posiadaniu Lubieszewa do roku 1689, kiedy za długi majątek lubieszewski przejmuje Ernst Boguslav von Krockow. Późniejszymi właścicielami wsi była rodzina von Borck. Od 1887 roku do 1945 roku majątek w rękach rodziny Koch.

https://goo.gl/maps/wg3gZVDbr392

We wsi istniał zamek zbudowany przez rodzinę von Güntersberg. Po założeniu pałacowym pozostał park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX wieku. Do zobaczenia dworek z początku XX wieku oraz ślady grodziska z VII-XII wieku.


Lubieszewo (nGüntershagen)

Lubieszewo (nGüntershagen) park

Lubieszewo (nGüntershagen)
Lubieszewo Güntershagen

Pod Wesołym Szczupakiem. Lubieszewo Güntershagen
Ten wpis został opublikowany w kategorii Drawski, Polska, Zachodniopomorskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *