Cmentarz żydowski w Mirosławcu – niem. Märkisch Friedland

powstał w XVII wieku i należy do najstarszych nekropolii wyznania mojżeszowego na Pomorzu. Cmentarz zlokalizowany jest przy ul. Cmentarnej, tuż obok cmentarza katolickiego.

https://goo.gl/maps/J2ZaCVumex82

Żydzi przybyli do Mirosławca w XVI wieku, wskutek prześladowań, jakich doświadczali w Brandenburgii, skąd byli wypędzani w latach 1510 – 1573. W Mirosławcu istniała żydowska gmina wyznaniowa. W 1757 roku mirosławscy Żydzi uzyskali przywilej, wystawiony przez właściciela miasta, barona Wilhelma von Blankenburga. Przywilej ten został potwierdzony w 1758 roku przez króla Augusta III. Tutejsza gmina żydowska w czasach swego największego rozkwitu liczyła 1.400 osób w 247 rodzinach. W 1770 r. przy Bramie Młyńskiej została wzniesiona synagoga. Gmina utrzymywała też własną szkołę. W latach 1791 – 1815 kahałem kierował rabin Akiba Eiger, późniejszy nadrabin w Poznaniu. Był on także przełożonym miejscowej jesziwy, czyli wyższej szkoły talmudycznej. Akiba Eiger był wybitną osobistością w społeczności żydowskiej. Gmina żydowska w Mirosławcu miała szczególne, ponadregionalne znaczenie, była bowiem postrzegana jako „macierz” wobec społeczności żydowskiej Berlina.

Ostateczny upadek społeczności żydowskiej Mirosławca nastąpił w czasach reżimu hitlerowskiego. Miejscowi Żydzi padli ofiarą zajść podczas „Nocy Kryształowej” w 1938 roku. Żydowscy mieszkańcy Mirosławca zostali zmuszeni do wyprzedaży swojego mienia i opuszczenia miasta. W styczniu 1939 roku ostatnich z nich deportowano do obozu w Sachsenhausen. Dziś jedynym śladem po nich jest zniszczona nekropolia. Nasz korespondent tak opisuje to miejsce: „Kirkut zlokalizowany jest bezpośrednio za cmentarzem katolickim. Wydaje się, że cmentarz został ostatnio uporządkowany, wycięto krzaki i niektóre drzewa. Liczne butelki po wódce wskazują, że dla części okolicznych mieszkańców nekropolia stanowi miejsce niewyszukanych rozrywek. Widać też, że ludzie odwiedzający swych bliskich na cmentarzu katolickim, traktują kirkut jako śmietnik, gdzie można wyrzucać zużyte znicze i zwiędłe kwiaty”. Według zachowanego w Żydowskim Instytucie Historycznym opisu z 1992 roku, na cmentarzu znajduje się około 200 nagrobków w różnym stanie zachowania, z których najstarszy pochodzi z 1752 roku. W 1983 r. nekropolia została wpisana do rejestru zabytków.

źródło: http://www.kirkuty.xip.pl/miroslawiec.html


W 1983 r. nekropolia została wpisana do rejestru zabytków.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska, Wałecki, Zachodniopomorskie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *