Kamienny krzyż Grabowo – Grabow

Grabowo, grób rodziny Borców.Wieś o metryce średniowiecznej, wymieniona po raz pierwszy w XVI w. Stare lenno Borcków. W 1945 r. właścicielem majątku ziemskiego był Jürgen von Borcke. Zachowany jest układ wsi w formie ulicówki.

Zespół dworsko-parkowy zlokalizowano w południowej części Grabowa. Dwór wybudowany i rozbudowany w XIX w., rozplanowano na rzucie prostokąta. Pierwotne poddasze o wysokim dwuspadowym dachu adoptowano do funkcji mieszkalnej poprzez wbudowanie obszernej wstawki. Od strony zachodniej dostawiono do korpusu w 1889 r. poprzeczne skrzydło o cechach neorenesansowych. Oryginalne zdobienia architektoniczne zachował ryzalit wieńczący skrzydło. Obecnym gospodarzem dworu jest stowarzyszenie MONAR.

Południową część zespołu rezydencjonalnego zajmuje park naturalistyczny z XIX w., rozplanowany przy owalnym stawie. Nad jego brzegiem rośnie sędziwy dąb o obwodzie 525 cm.

Kościół murowany, częściowo z głazów narzutowych, wzniesiono w centrum wsi w 1909 r. Wieża na planie prostokąta, przykryta płaskim dachem, dostawiona została do korpusu. Kościół poświęcony został w 1978 r. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Za kościołem na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego znajduje się grób rodziny Borcków.

W północnej części wsi ustawiony został w 1920 r. kamienny krzyż poświęcony mieszkańcom Grabowa, poległym podczas I wojny światowej. Wykaz nazwisk obejmuje 19 pozycji. Pod obeliskiem umieszczono urny zebrane z 3 miejsc bitewnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cmentarze, Łobeski, Polska, Zachodniopomorskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *