Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łęgach Parafia Redło

Nie jest znany dokładnie czas wzniesienia pierwszej świątyni w Łęgach. Obecny budynek kościoła został zbudowany w 1845 roku przez Heinricha von Hagena – ówczesnego właściciela wsi. Świadczy o tym tablica herbowa umieszczona w fasadzie kościoła nad wejsciem głównym..
   Kościół jest umiejscowiony na wysokim dwutarasowym wzniesieniu. Bryła kościoła została pobudowana na planie prostokąta bez wyodrębnionego prezbiterium. Pierwotnie w kościele przy trzech jego ścianach występowały empory (do dzisiaj zachowała się tylko jedna – chór). Na tych emporach zawieszone były drewniane epitafia poświęcone żołnierzom z okolicy Łęgów poległym w pierwszej wojnie światowej. We wschodniej częsci nawy umieszczony był wysoki neogotycki ambonowy ołtarz (trójosiowy).
Do kościoła dostawiona jest wysoka trójkondygnacyjna wieża nakryta dwukondygnacyjnym dachem z latarnią. Latarnia zwieńczona jest ośmiobocznym dachem ostrosłupowym. Dach wieży zakończony jest kulą z krzyżem.
Powierzcnia użytkowa kościoła to 255,1 m kw..

https://goo.gl/maps/J2PJePM8j37FdeAa7

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska, Świdwiński, Zachodniopomorskie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *