Kazimierz Kwiatkowski – najbardziej znany Polak w Wietnamie

Kazimierz Kwiatkowski pomógł uratować zabytki w Wietnamie. W kraju tym przez wiele lat toczyła się wojna i dużo cennych budowli uległo niemal całkowitemu zniszczeniu. Sytuacja była tak ciężka, ze Wietnamczycy poprosili o pomoc inne kraje. Wtedy Kazimierz Kwiatkowski pojechał do Wietnamu – kraju, który znajduje się około 8 tysięcy kilometrów od Polski.


Autorem pomnika jest wietnamski rzeźbiarz
Phạm Hồng[

Kazimierz Kwiatkowski uratował miasto Hoi An przed utrata najważniejszych zabytków. Władze miasta chciały zburzyć  zniszczone, drewniane domy i postawić na ich miejsce nowe osiedle. Kwiatkowski zaczął przekonywać, by tego nie robili i udało mu się. Dzięki niemu w Hoi An nadal można oglądać przepiękną starówkę, a miasto jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Wietnamie.

19 marca 2017 roku w 20-tą rocznicę śmierci Kazimierza Kwiatkowskiego odbył się w Hue, gdzie niegdyś pracował, panel dyskusyjny z udziałem osób które go znały. Ukazała się także książka autorstwa Jacka Zygmunta Matuszaka pod tytułem “Kazimierz Kwiatkowski (1944-1997). Wspomnienie niezwykłego człowieka”, która jest dostępna w trzech językach: polski, angielskim i wietnamskim. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony Ambasady Polskiej w Hanoi pod adresem: http://www.hanoi.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/kultura/kazik/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kraje, Wietnam. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *