Vektrą na szczyt Sveti Jure

Wjazd samochodem najwyżej położoną drogą w Chorwacji na szczyt Sveti Jure, to jeden z głównych punktów na mapie Dalmacji, które musi zaliczyć każdy szanujący się kierowca. Szczyt Sv. Jure znajduje się w Parku Przyrody masywu górskiego Biokovo. Ten 23 kilometrowy odcinek rozpoczyna się na wysokości 365m n.p.m. a kończy na szczycie Sv. Jure na wysokości 1762m n.p.m. Na szczycie znajduje się maszt telewizyjny.

https://goo.gl/maps/4tvAbDB9Qe9sv3nn6

Wspomnieć należy, że cały, 23 kilometrowy odcinek jest tak wąski, że żeby samochody mogły się minąć należy zjechać do zatoczki, które są rozmieszczone co kilkaset metrów, złożyć lusterka i liczyć, że jadący z naprzeciwka kierowca zachowa szczególną ostrożność.


Droga na szczyt Sv. Jure w PP Biokovo rozpoczyna się Gornje Tučepi. Kupujemy bilety i ruszamy. Pierwszy odcinek trasy jest bardzo przyjemny, prowadzi przez iglasty lasek, dzięki temu na chwilę można zapomnieć o czekających mnie wyzwaniach. Na emocje nie trzeba było długo czekać.

Po kilku kilometrach spokojnej podróży rozpoczyna się serpentyna. W drodze można można podziwiać imponujące widoki na Riwierę Makarską.

Od samego początku do szczytu Sv. Jure prowadzi kręta droga. Przy drodze znajduje się kilka pszczelarskich pasiek, można dostrzec również konie, krowy oraz kozy.

Podjazd na szczyt Sv Jure w Parku Przyrody Biokovo

Na Sv. Jure było chłodno, zaledwie 16 stopni, kilometr niżej było ponad 37 stopni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chorwacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *