Forsterówka

to modrzewiowy dworek położony w lesie pośrodku Wyspy Sobieszewskiej, w którym podczas II Wojny Światowej rezydował gauleiter i obergruppenführer SS Albert Forster. Jest jednym z niewielu zabytków na wyspie, które ostały się do naszych czasów.

Pierwotny właściciel Forsterówki, Albert Forster, był gauleiterem NSDAP w Wolnym Mieście Gdańsku, które swym zasięgiem obejmowało również teren dzisiejszej Wyspy Sobieszewskiej. To właśnie tutaj, na niewielkim wzniesieniu w centrum wyspy, Albert Forster postanowił zbudować swoją rezydencję.

Forsterówka, wybudowana w 1933 r., była jednym z budynków niemieckiego kompleksu wojskowego w Orlu (niem. Wordel). W skład kompleksu wchodziły także: budynek ośrodka rekrutacyjno-szkoleniowego NSDAP, dom oficerów – instruktorów wojskowych, schron przeciwlotniczy, baraki magazynowe i strzelnica polowa. W budynku ośrodka NSDAP, w latach 1936-1939, prowadzono szkolenia dla formacji SA i SS z terenu Wolnego Miasta Gdańska. Od momentu wybuchu wojny budynek ten pełnił funkcję koszar Wehrmachtu, a w latach 1941-1944 utworzono w nim szpital i sanatorium dla żołnierzy niemieckich rannych na froncie wschodnim. Po wojnie wszystkie budynki zostały przejęte przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Na terenie kompleksu zorganizowano wtedy Dom wczasowy FWP „MEWA” przyjmujący turystów do września 2003 r. W Forsterówce natomiast urządzono dla wczasowiczów kawiarnię, która przestała funkcjonować razem z domem wczasowym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gdańsk, Polska, Pomorskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *