Giżycko

Giżycko (niem. Lötzen, pol. dawniej Łuczany, Lec, prus. Lēcai) – miasto w województwie warmińsko – mazurskim w powiecie giżyckim. Położone na pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jednym z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych.


W granicach Polski

20 maja 1945 sowiecka komendantura wojenna przekazała administrację miasta i powiatu władzom polskim. Pierwsza grupa osadników polskich przybyła do miasta 5 lutego 1945 z Białegostoku. Później zaczęli licznie napływać przymusowi polscy wysiedleńcy z Wileńszczyzny oraz innych, utraconych na rzecz ZSRR terenów dawnej Polski. Miasto zasiedlali również przybysze z Polski centralnej oraz ludność ukraińska, przesiedlona z południowo-wschodnich regionów w ramach akcji „Wisła”. Jednocześnie w 1946 rozpoczęła się akcja przesiedlania miejscowej ludności pochodzenia niemieckiego za Odrę. Ci z Mazurów, którzy nie chcieli się zgodzić na polski rodowód i spolszczenie nazwisk oraz imion, musieli emigrować. Z czasem, w kilku falach i z różnym natężeniem, doprowadziło to do prawie całkowitej emigracji elementu mazurskiego do Niemiec. Na początku 1946 miasto liczyło 4534 mieszkańców i liczba ta szybko wzrastała. Armia Czerwona opuszczając miasto bez żadnego powodu podpaliła miejscowy szpital i nie udzieliła żadnej pomocy przy gaszeniu. Według raportu MO żołnierze sowieccy śmiali się, twierdząc, że spalą wszystko, a Polakom zostawią tylko gruzy[. Pierwszym powojennym burmistrzem miasta został Jan Mieczaniec.

Po II Wojnie Światowej nosiło starą nazwę Lec, wkrótce jednak zaczęto używać nazwy Łuczany (w nawiązaniu do pierwotnej nazwy Łocze – niem. Lötzen), niesłusznie przemianowane przez J. Szafrańskiego na Lec. W sierpniu 1945 przyjęto nazwę Łuczany. 4 marca 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła na cześć Gustawa Gizewiusza  (Giżyckiego) dla miasta nazwę Giżycko[.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Genealogia, Giżycki, Polska, Warnińsko - Mazurskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.