Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Rospudy

Dolina Rozpudy nazywana jest zielonymi płucami Polski. Na tym terenie dom znalazło wiele rzadkich gatunków roślin i ptaków. Rozległą dolinę wyróżnia też nieco dzika na tym odcinku rzeka Rospuda, włączona w obszar chronionego krajobrazu. Kajakarzom rzeka serwuje bajeczne widoki, czystą wodę i dziką przyrodę. Zmieniająca się, jak w kalejdoskopie rzeka, zakręty i przeszkody nie pozwolą się tu nudzić. Świerki i porozrzucane na brzegach jezior głazy nadają krajobrazowi nieco górski wygląd.

Przygotować się należy na trasę o wysokich, często zalesionych brzegach i przełomach z kamienistym dnem. Są też odcinki charakterystyczne dla wolno płynącej rzeki nizinnej o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarami.

Dolina Rospudy – jest o powierzchni 23 710,86 ha, w północno-wschodniej Polsce, w woj. podlaskim, na Pojezierzu Litewskim. Obejmuje większą część doliny rzecznej Rospudy, będącej górnym biegiem rzeki Netty. Obszar został wyznaczony w 1991 roku. Dolna dolina Rospudy stanowi część Puszczy Augustowskiej. Celem utworzenia obszaru jest ochrona i zachowanie doliny Rospudy odznaczającej się wysokim stopniem naturalności, z roślinnością torfowiskową zbiorowisk leśnych i nieleśnych

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podlaskie, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.