Silkeborg Papirfabrikken 2015

Silkeborg1

Ponownie trafiliśmy do Silkeborg, chciałbym się skupić na duńskim jedzeniu, które uważam za jedno z lepszych na świecie.

Kuchnia Duńska

Śniadanie

– w dzień powszedni, szybkie lekkie śniadanie składające się najczęściej z chrupek z jogurtem lub mlekiem, chleba z masłem i serem żółtym lub dżemem

– między godz. 9.00 a 10.00 należy wypić filiżankę kawy . Do kawy niektórzy jedzą kawałek pszennego chleba z masłem i serem żółtym i/lub dżemem.

– Frokost, czyli podobiadek – między godz. 11.30 a 13.00. Najprostszy podobiadek będzie się składał z półkromek czarnego żytniego chleba (rugbród) z masłem i śledziem, rybą konserwowaną, pasztetem, kiełbasą (pólse), roladą (rullepólse) szynką lub inną wędliną. Częstym dodatkiem będą majonezowe sałatki , np: jarzynowa, z kurczakiem, z buraków czerwonych, z makrelą

W tym miejscu polecam:  stjerneskud smorrebrody  spadającą gwiazdę.

stjerneskud smorrebrody

Kolacja

– między godz. 18.00 a 19.00 spożywają Duńczycy główny posiłek. Jest to danie obiadowe, składające się tradycyjnie z mięsa, ziemniaków i warzyw. Tradycyjna kuchnia duńska bazuje na wieprzowinie, kurczakach, wołowinie, rybach, ziemniakach, sosach, warzywach gotowanych i warzywach konserwowanych w zalewie octowej. Do najbardziej duńskich potraw należy zaliczyć schab pieczony ze skórą (flaeskesteg). Wieprzowy kawałek schabu, z którego rzeźnik nie odciął skóry lecz naciął ją w paski aż do warstwy słoniny, piecze się w ten sposób, żeby stopiła się słonina, która jest między mięsem a skórą, a skóra w wysokiej temperaturze aż popękała i zrobiła się krucha. Tajemnicą kucharską i prawdziwym przysmakiem jest dobrze wysmażona i popękana skóra na pieczeni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *